برای پختن یک املت خوشمزه، حداقل باید یک تخم‌مرغ شکست.

برای پختن یک املت خوشمزه، حداقل باید یک تخم‌مرغ شکست.

این مقاله با هدف شناسایی و اولویت بندی عوامل مؤثر بر موفقیت مدیر در یک سازمان با دید طنز و استفاده از تجربه  و تفسیر ضرب المثلی بیان شده است .

در جامایکا ضرب المثلی هست که میگه قبل از آنکه از رودخانه عبور کنی، به تمساح نگو “دهن گنده”.

 تفسیر: هرگز برای هیچ یک از افرادی که به عنوان مشتری با شما مراوده دارند ابراز قدرت نمایی منفی نکن . همیشه در نظر داشته باش که هر مشتری می تواند یک موقعیت بالفعل برای تو باشد که در حالت مثبت تو را به سودی عالی برساند و در حالت منفی با هم پیمانی با رقیب تو و یا به تنهایی تو را چون تمساح ببلعد . پس همیشه باآرامش و اطمینان به خود و با در نظر گرفتن همه جوانب رفتار کرده و محتاط باشید .

 

در هاییتی ضرب المثلی هست که میگه اگر میخواهی جوجه‌هایت سر از تخم بیرون آورند، خودت روی تخم‌مرغ ها بخواب.

تفسیر: یک مدیر موفق برای اینکه بداند همه جوجه ها سر از تخم در می آورند ( اهدافش به گل خواهند نشست ) یا نه و یا اینکه آنچه به عنوان راهکار ارائه می دهد منطقی هست یا نه ، حتما ولو یک بار خود باید از صفر تا صد کارهای خود را در هر زمینه انجام دهد و در تصمیم گیری های مهم کار را به کسی که به قابلیت او شک دارد واگذار نکند چون عدم موفقیت نتیجه راهکار او نیست نتیجه بی احتیاطی در واگذاری کار به فردی بی قابلیت بوده و گاها مجبور خواهد شد با صرف هزینه و وقت چندین بار یک مسیر را تکرار کند .
در اروپا ضرب المثلی هست که میگه یک خرگوش احمق، برای لانه‌ی خود سه ورودی تعبیه می‌کند.

 تفسیر: تعاون و تعامل یک مدیر با سایرین امری اجتناب ناپذیر و نشانه بلوغ اوست لیکن پس از آن تصمیم گیری باید با عقل واحد صورت پذیرد با جمع بندی تمام جوانب کار یک مدیر باید بتواند در هر لحظه بهترین تصمیم را بگیرد. مدیری که برای هر تصمیمش هر لحظه چندین انتخاب و فکر را به ذهن خود راه داده و با هر واکنشی تغییر نگرش می دهد قطعا بازنده خواهد بود. اگر خواهان امنیت هستی، عقل حکم می‌کند که راه دخالت دیگران را در امور خودت بر آن‌ها ببندی  و در عوض راه تعامل همفکری را بگشایی ولی از لحظه اتخاذ یک تصمیم باید یک مدیر بر سر تصمیم خود بایستد .

مطالب مشابه:  اصول مذاکره: چند توصیه برای مذاکره موفق (قسمت ۱)

 

در زبان پارسی ضرب المثلی هست که میگه اگر در دیده‌ی مجنون نشینی، به غیر از خوبی لیلی نبینی.

تفسیر : هرگز خود را از دید خود نقد نکنید. هیچ کس نمی تواند از پنجره خود را تماشا کنید. همیشه از نقد استقبال کنید حتی نقدی که جهت دار باشد. انتقاد باعث می شود که شما بتوانید با رفع عیوب خود و یا سازمان و شرکتی که در آن کار می کنید بهترین شده و با رقبا فاصله چشمگیری داشته باشید. می توان به هر نقد به عنوان یک فرصت برای قدمی در راه موفقیت نگریست .
در زبان اسپانیایی ضرب المثلی هست که میگه برای پختن یک املت خوشمزه، حداقل باید یک تخم‌مرغ شکست.

 تفسیر: برای موفقیت در هر کاری حداقل هایی مد نظر و لازم است که بدون آن هدف و راهکار شکل نمی گیرد. در مدیریت صرف نظر از تمام آموزشها و پرستیژهای اجتماعی که قطعا لازم و ملزوم یک مدیر است و فردی که مدیریت یک مجموعه را بدست می گیرد باید از فکر و روح یک مدیر نیز برخوردار بوده و هرگز با یک دیدگاه مالی ، دیدگاه خودشیفتگی ، دیدگاه معروفیت اجتماعی نمی توان مدیر موفق و ماندگاری شد .

 

در زبان روسی ضرب المثلی هست که میگه هرکه چاقوی بزرگی در دست دارد، لزومآ آشپز ماهری نیست.

 تفسیر: به تجربه بسیار به ما ثابت شده است که با افراد و یا شرکت هایی برخورد می کنیم که پشت آن حامیان مالی و یا سیاسی و اجتماعی بزرگی هستند. لیکن به علت نداشتن قابلیت و دانش کافی در مدت کوتاهی از صنف و رده خود حذف شده و یا اعتبار چندانی ندارند. هیچ گاه شو نمودن توخالی مایع بزرگتر بودن از هر حیث نخواهد بود . و یک مدیر موفق نیز به واسطه دانش خود سنجیده می شود .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Main Menu x
X