انتخاب رمز عبور ایمن

انتخاب رمز عبور ایمن

انتخاب رمز عبور ایمن

انتخاب رمز عبور ایمن : رمزهای عبور  کد شخصی شما هستند که اجازه ورود به دنیای شخصی شما را به هر فردی می‌دهند، شما باید در انتخاب رمز عبور خود نکاتی را که در ادامه به آن اشاره خواهیم کرد در نظر داشته باشید تا با اطمینان خاطر اطلاعات خود را وارد کنید. طبق تحقیقات، یک هکر برای هک کردن یک رمزعبور ۱۲حرفی نیاز به ۱۷ هزار و ۱۳۴ سال زمان دارد.

خیلی از سیستم‌هایی که ما در طول روز از آن استفاده می‌کنیم از امنیت بالایی برخوردار هستند ولی همیشه راهی برای هک کردن آنها وجود دارد. مسئله مهمی که در اینجا وجود دارد این است که افراد اکثراً از رمز عبورهای یکسان برای ایجاد اکانت‌های خود استفاده می‌کنند و این کار هکرها را بسیار راحت کرده است ، چرا که با دسترسی به یکی از اکانت‌هایی که از امنیت بالایی برخوردار نیست می‌توانند رمز عبور شما را هک کرده و به دیگر اکانت‌های شما با همان کلمه عبور دسترسی پیدا کنند.

رمز ایمن

رمزهای عبور ساده و قابل پیش بینی

رمزهای عبور ناامنی که کاربران بیشتر از آن استفاده میکنند مثل 123456789 یا qwerty و یا اسم خودشان یا تاریخ‌های مهم می‌باشد. اگر هکر تا حدودی از اطلاعات شخصی شما باخبر باشد، می‌تواند به راحتی و با صرف زمان اندکی با ساختن عبارات مرتبط، پسوردتان را حدس بزند.

رمز عبور ایمن و طولانی

اکثر سیستم‌هایی که رمز عبور دریافت می‌کنند به حداقل ۸ کاراکتر نیاز دارند، هر چقدر رمز عبور شما طولانی‌تر باشد امنیت آن بیشتر است. امنترین رمز عبور، رمزی است که طولانی و پر از حروف، اعداد و نمادهای مختلف باشد. باید در جریان باشید که رمز ۸ کاراکتری از اعداد در کمتر از ۱ ثانیه کشف خواهد شد.

پیچیدگی رمز عبور 

پس از انتخاب رمز عبور، اعداد مفهومی خود را به صورت شکسته در رمز قرار دهید ولی با شکل جدیدی آن ها را بنویسید. از انواع حروف، اعداد، نمادها، فاصله ها و حروف بزرگ استفاده کنید و با استفاده ار حروف بزرگ و کوچک رمز خود را پیچیده‌تر کنید. برای مثال اسم  Helia را می‌توان به صورت : استفاده کرد و در کنار آن از اعداد مدنظر و یا تصادفی استفاده نمود. اشتباهی که بسیاری از افراد مرتکب آن می‌شوند انتخاب یک رمز عبور یکسان برای تمامی حساب‌های کاربری خود می‌باشد.

رمز عبور ایمن

چگونگی انتخاب رمز عبور ایمن ؟

هکر‌ها بعد از پیدا کردن هر دستگاهی ابتدا اعداد و حروفی را که به صورت پشت سرهم بر روی صفحه کلید و یا قسمت اعداد وجود دارد را انتخاب می‌کنند و این اعداد و یا حروف را امتحان می‌کنند که در بسیاری از موارد نیز گوشی هوشمند به آسانی باز می‌شود.

استفاده از اسکنر‌های اثرانگشت می‌تواند یکی از راه‌های مطمئن برای باز کردن گوشی هوشمند باشد که دیگر فردی به آسانی نمی‌تواند اثرانگشت شما را از روی هر شی‌ء بردارد و گوشی هوشمند شما را باز کند کاربران باهوش رمز هایی را انتخاب می کنند که از لغات و اعداد آسانی تشکیل نشده باشد.

۱۷۱۰۰۰ لغت در فرهنگ لغت انگلیسی وجود دارد که کاربران می توانند به راحتی با برهم زدن ترتیب لغت ها رمز جدیدی برای خود ایجاد کنند و از رمز های ساده و حروف پشت سر هم روی کیبورد استفاده نکنند. اما در بسیاری از موارد نیز رمز هایی که با استفاده از فرهنگ لغت انتخاب شده اند نیز به راحتی هک می‌شود و کاربر باید به دنبال راهی امن‌تر باشد.

مطالب مشابه:  باج افزارها از رمز عبورهای ضعیف Remote Desktop برای گسترش استفاده می کنند

محققان به این نتیجه رسیده اند که رمز عبورهای طولانی، سخت‌تر از پسوردهای کوتاه هک می‌شوند و خود این راه می‌تواند به انتخاب پسورد ایمن به ما کمک کند. برای اثبات این جمله مثالی را بررسی می‌کنیم. یک پسورد ۶ کاراکتری از ۹۵ واحد محتمل تشکیل می‌شود که با حساب این ۹۵ واحد چیزی حدود ۳۷۵ بیلیون رمز با این ۶ کاراکتر ساخته می‌شود.

اگر این ۶ کاراکتر به ۱۰ کاراکتر افزایش پیدا کند ۱۴۱ تریلیون رمز با استفاده از این ۱۰ کاراکتر ساخته می‌شود و بدون شک با افزایش کاراکتر‌ها این احتمال و اعداد نیز بالاتر می‌رود. به همین دلیل است که بسیاری از وب سایت‌ها هنگام باز کردن حساب کاربری در قسمت انتخاب رمز این نکته را ذکر می‌کنند که رمز شما باید از حروف و اعداد تشکیل شده باشد و در غیر این صورت رمز شما پذیرفته نمی‌شود.

شما می‌توانید اعداد و حروف ساده را به عنوان رمزخود انتخاب کنید ولی با شکل جدیدی آن‌ها را بنویسید. فرض کنید می‌خواهید رمز خود را، Thirty   بگذارید. شما می توانید به سادگی 30 را تایپ کنید و یا آن را به این صورت  3Tyبنویسید.

با این روش دیگر کسی نمی‌تواند رمز شما را حدس بزند. راه‌های زیادی برای خلق این گونه رمز‌ها وجود دارد فقط نیاز به کمی خلاقیت دارد. یکی از پیشنهادهایی که در این زمینه و در انتخاب پسورد به بسیاری از کاربران می‌شود این است که در رمز های خود از کلمات تکراری استفاده نکنید و استفاده از اعداد و حروف تکراری باعث می شود تا رمز شما راحت‌تر هک شود.

بسیاری از شرکت‌های معتبر نظیر یاهو، ادوب در سال‌های گذشته دارای نشت اطلاعات وسیع بوده‌اند و این موضوع نشان می‌دهد که تنها بزرگی و نام یک شرکت نمی‌تواند گواه اطمینان حفاظت از اطلاعات شما باشد و شما در هر صورت در انتخاب رمز خود باید هشیار باشید.

نرم افزارهایی در زمینه ساخت رمز وجود دارند که به شما کمک می‌کند تا رمز هایی ایمن بسازید. یکی از مواردی که باعث هک شدن رمز شما به خصوص رمز های کارت های بانکی می شود بی احتیاطی است که افراد هنگام وارد کردن رمز عبور جلوی افراد دیگر می کنند و افراد به راحتی می توانند از روی حرکت دست های افراد رمز آن ها را حدس بزنند.

سیستم های احراز هویت این روزها کار را برای بسیاری از هکر ها سخت تر کرده است و با استفاده از سیستم احراز هویت دیگر هیچ فردی نمی تواند به حساب های کاربری دست پیدا کند. البته در این میان نکته ای نیز وجود دارد که سیستم های احراز هویت دارای امنیت بالایی باشند تا اطلاعات افراد مورد سو استفاده قرار نگیرد.

انتخاب رمز عبور ایمن

رمزهای عبور در هر صورت کد شخصی شما است که اجازه ورود به دنیای شخصی شما را به هر فردی می‌دهد، شما باید در انتخاب رمز عبور خود نکات ذکر شده را رعایت کنید تا با اطمینان خاطر اطلاعات خود را ذخیره کنید.

برای دریافت نسخه آزمایشی اینجا کلیک کنید

منبع: سافت یاب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Main Menu x
X