اهمیت ارتقا سطح آموزش امنیت سایبری کارمندان

اهمیت ارتقا سطح آموزش امنیت سایبری کارمندان

آموزش امنیت سایبری کارمندان

اهمیت ارتقا سطح آموزش امنیت سایبری کارمندان

آموزش امنیت سایبری کارمندان: به تازگی آمار و گزارش‌های منتشر شده در وب سایت smallbiztrends نشان می‌دهد که تنها ۳۱ درصد از کارمندان فعال در شرکت‌های مختلف جهان تحت آموزش سایبری قرار می‌گیرند و بقیه کارمندان تقریبا هیچ اطلاعی از نحوه مقابله با حملات سایبری و چگونگی شناسایی زودهنگام نفوذ هکرها و بدافزارها به سیستم‌های خود ندارند.
اطلاعات جزئی و کم کارمندان فعال در شرکت‌ها و سازمان‌های دولتی و خصوصی مختلف در جهان موجب می‌شود که آنها علائم و نشانه های نفوذ هکرها و مجرمان سایبری به سیستم‌های اداری را ندانند و در صورت حمله بدافزارها به سیستم های رایانه، هیچ اقدامی را انجام نداده و به راحتی اطلاعات محرمانه شرکت و سازمان مربوطه در اختیار هکرها و افراد ناشناس قرار بگیرد.

اگر کارمندان نتوانند آن گونه که باید از اطلاعات حفاظت نموده یا قوانین مربوطه را نقض کنند، سازمان شما با انواع مشکلات امنیتی مثل اقدامات قانونی، جریمه‌های سنگین و آسیب رسیدن به اعتبار و وجهه خود مواجه خواهد شد. همچنین اگر مشتریان، شرکت‌های همکار و سایر طرف‌های دخیل مطمئن نباشند که شما در برابر اطلاعات آن‌ها مسئول هستید، ممکن است تصمیم به استفاده از محصولات شرکت رقیب و همکاری با آن‌ها بگیرند.

نفوذهای سایبری و نشت‌های اطلاعاتی می‌توانند در عملکرد کسب‌وکار شما اختلال ایجاد نمایند. برای مثال در صورتی که یک کارمند، طعمه کلاهبرداری فیشینگ شود ممکن است مهاجمان به حساب کاربری او نفوذ کنند. بنابراین مهاجمان احتمال دارد اطلاعات سایر کارمندان را نیز به دست آورده و آنها را مورد هدف قرار دهند. به همین ترتیب ممکن است کارمندانی که از کلمات عبور ضعیف استفاده می‌کنند، امنیت حساب کاربری‌شان یا محرمانگی فایل‌های حساس سازمانی را دچار مخاطره کنند.

اگرچه فناوری‌هایی برای کاهش این مخاطرات وجود دارد اما در نهایت جهت حفاظت از اطلاعات مهم و پیشگیری از بروز خطاهای مهمی که اصول امنیتی را نقض می‌کنند، باز هم متکی به کاربران هستید. آموزش امنیت سایبری از جمله روش‌های کاربردی جهت آشنایی کارمندان با انواع مخاطرات امنیتی، حملات سایبری، نشت‌های اطلاعاتی و راهکارهای مقابله با این تهدیدات است.

 

موارد توصیه شده برای آگاهی‌بخشی و آموزش امنیت سایبری به کارکنان

طرح آگاهی‌بخشی باید مکمل عملکرد فعلی کارمندان بوده و مانع از انجام وظایف کاری آن‌ها نشود. هدف اصلی این طرح، حمایت از کارمندان برای دستیابی به دانش و مهارت‌های لازم جهت کار کردن و آشنایی با شرایطی است که باید در هنگام انجام فعالیت‌های روزانه به آن اهمیت دهند. نکات مهمی که شما باید برای آموزش کارمندان‌تان در نظر داشته باشید، شامل موارد زیر هستند:

  • هیچ شخصی از اشتباه مصون نیست و احتمال طعمه شدن در برابر کلاهبرداران برای همه افراد وجود دارد.

بنابراین تمام کارمندان سازمان باید آموزش‌های لازم را در خصوص الزامات امنیتی ببینند. البته کارمندان ارشد به دلیل آنکه دارای امتیازات و سطوح دسترسی‌ بالاتری هستند احتمال اینکه از طریق روش‌هایی مثل هک ایمیل کاری مورد هدف کلاهبرداری قرار بگیرند، بسیار بیشتر است.

  • آموزش باید چندین بار در طول سال تکرار شود.
مطالب مشابه :  مدیریت دستگاه تلفن همراه (MDM)

آموزش باید به صورت منظم انجام شده تا موارد مهم در ذهن کارمندان نهادینه شود. بر اساس تحقیقاتی که در این زمینه صورت گرفته احتمال قربانی شدن کارمندانی که حداقل شش ماه از آخرین آموزش‌های امنیتی آنها می‌گذرد، بسیار بیشتر از کارکنانی است که به صورت مستمر در دوره‌های آگاهی‌بخشی امنیتی شرکت می‌کنند.

  • روش کار کارمندان‌تان را در نظر بگیرید.
مطالب مشابه:  بزرگترین توزیع کننده گوشت جهان هدف حمله سایبری قرار گرفت

پاسخ به سؤالاتی همچون «گردش فرایندهای کاری کارمندان‌ به چه صورت است؟» و «کارمندان شما در هنگام انجام فعالیت‌های خاص ممکن است با چه چالش‌ها یا تهدیداتی روبرو شوند؟» به شما کمک می‌کند تا برنامه‌های آموزشی مناسبی را برای هر یک از آن‌ها تدارک ببینید. سیاست‌ها و آموزش‌‌های امنیت سایبری را می‌توانید با کمک کارشناسان و افراد متخصص در این زمینه که دارای اطلاعات کامل درباره محیط کار سازمان و کارمندان‌تان هستند، طراحی و اجرا کنید.

  • باید از برخورد تند و خشن با کارمندانی که دچار اشتباه‌های سهوی شده‌اند، خودداری کنید.

بنا بر توصیه کارشناسان به هیچ عنوان نباید کارمندانی را که مرتکب خطاهای سهوی می‌شوند، توبیخ و سرزنش کنید. ترس و سرزنش نه تنها انگیزه‌ای در کارمندان ایجاد نمی‌کند بلکه باعث می‌شود در صورت بروز خطا و مشکل، از گزارش آن خودداری نمایند. بنابراین اگرچه باید درباره آموزش کارمندان جدی بوده و مطمئن شوید آنها مطالب آموزشی را به خوبی درک کرده‌اند اما باید به این خطاها به عنوان تجربه‌های کاری نگاه کنید.

  • آموزش‌های امنیتی را تکمیل کنید.

می‌توانید اقدامات دیگری را هم جهت بهبود درک و شناخت بهتر کارمندان از قوانین و الزامات امنیت سایبری انجام دهید. برای مثال در محیط کار، پوسترهای آموزنده نصب نموده یا در ایمیل‌های ماهیانه، نکات امنیتی مهم را به کارکنان آموزش دهید. کتابچه‌های جیبی، خبرنامه‌ها، موشن‌گرافی، ارایه مطالب آموزنده، اینفوگرافیک و سایر محتواهای تصویری به افزایش دانش کارمندان درباره امنیت سایبری کمک می‌کنند.

 

 ارایه‌دهنده آموزش‌های امنیتی

طراحی برنامه آموزش و آگاهی‌بخشی امنیتی،چندان ساده‌ای نیست. از این رو بسیاری از سازمان‌ها تصمیم به برون‌سپاری این کار می‌گیرند. این طرح باید موضوع‌های مختلف از جمله آموزش اصول اولیه امنیت (بهداشت سایبری)، تهدیدات فیشینگ، حملات متداول و الزامات استانداردهای قانونی را پوشش دهد.

اگر سازمان شما جزو سازمان‌هایی است که در آن دورکاری انجام می‌شود باید تهدیدات دورکاری و مخاطرات امنیتی ناشی از آن را هم در طرح آموزشی‌تان در نظر بگیرید.

منبع: سافت یاب

برای دریافت نسخه آزمایشی اینجا کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Main Menu x
X